tooth

Parodontologija

Parodontitis je kronična bolest koja je često neprepoznata. Često se dijagnoza uspostavlja u uznapredovalim fazama kada su promjene uzrokovane bolesti opsežne. U glavne simptome ubrajaju se krvarenje iz zubnog mesa pri pranju zuba, neugodan zadah i u konačnici klimavost zuba. Usna šupljina ogledalo je organizma, promjene na sluznici usne šupljine mogu ukazivati na sistemske bolesti i različita patološka stanja u organizmu. Često je specijalist oralne medicine odgovoran za rano dijagnosticiranje malignih bolesti usne šupljine, a i mnogih drugih sistemskih bolesti.
Parodont je funkcijska cjelina tkiva koja podupiru zub, čine ga gingiva (zubno meso), parodontalni ligament, cement zuba i alveolarna kost. Najčešće bolesti parodonta su gingivitis (upala zubnog mesa) i parodontitis (poznatiji kao parodontoza). Njihovom nastajanju pridonosi mnogo faktora od kojih su najvažniji: zubni plak (zadržava se na zubima zbog korištenja neadekvatnih tehnika četkanja prilikom održavanja oralne higijene), genetika, pušenje cigareta, stres, „odstojeći“ zubni ispuni , neadekvatni protetski radovi.
Bolesti parodonta (gingivitis, parodontitis/parodontoza) utječu i na kvalitetu svakodnevnog života. Remete uživanje u hrani, djeluju na kvalitetu probave, a mogu izazvati i promjene na psihološkoj razini kao što je narušavanje samopouzdanja i neostvarivanje vlastitih potencijala. Sve se to može odraziti na život pojedinca, na njegovu učinkovitost i uspjeh u osobnom i profesionalnom životu.
Istraživanja pokazuju da je 75% svih odraslih osoba, neovisno o rasi i socioekonomskom statusu, pogođeno parodontitisom. Parodontitis je najčešći razlog gubitka zubi u odrasloj dobi. Postoji i povezanost bolesti parodonta s općim bolestima, npr. dijabetesom, moždanim inzultima, kardiovaskularnim i plućnim bolestima, te prijevremenim porodima.
Za naglasiti je da je jedan od prvih simptoma bolesti parodonta krvarenje zubnog mesa prilikom pranja zuba. Dakle, zdravo zubno meso ne krvari, ukoliko imate ovaj simptom nemojte ga zanemariti.
Najčešće bolesti parodonta imaju kroničan tijek gdje godinama dolazi do razaranja potpornog aparata zuba. Liječenje bolesti parodonta zahtijeva određeni terapijski protokol, kontrolu postignutog stanja i terapiju održavanja.
Prevencija nastanka parodontalnih oboljenja, rana dijagnoza parodontopatija, adekvatna terapija i pozitivna suradnja sa specijalistom parodontologije ključ su uspjeha u očuvanju zdravlja Vašeg parodonta.

Oralna medicina
Usna šupljina ogledalo je organizma, promjene na sluznici usne šupljine mogu ukazivati na sistemske bolesti i različita patološka stanja u organizmu. Često je specijalist oralne medicine odgovoran za rano dijagnosticiranje malignih bolesti usne šupljine, a i mnogih drugih sistemskih bolesti.

Što nudimo

Svaka osoba kojoj nedostaje jedan ili više prirodnih zuba jeste potencijalni kandidat za ugradnju dentalnih implantata. Implantat je umjetni zubni korijen izrađen od titana. Implantologija pruža rješenja za sve oblike bezubosti (od pomanjkanja jednog do nedostatka svih zubi), te predstavlja idealno rješenje za osobe nezadovoljne klasičnom zubnom protezom, kao i one pacijente koji ne žele brusiti svoje preostale zube da bi im se napravio fiksni protetski rad - most.
ALL ON 4 - Implantologija trenutnog opterećenja
Ono što svi pacijenti priželjkuju nakon gubitka svih zuba je sigurna i trajna, a prije svega brza sanacija, zbog čega implantologija trenutnog opterećenja predstavlja revoluciju u stomatologiji. Pacijent koji nema zuba u cijeloj čeljusti može dobiti lijepi osmijeh i uravnoteženo žvakanje u samo jednom danu. Tehnikom All on 4 ugrađuju se samo četiri implantata u čeljusti, smješteni na određenim mjestima: dva prednja postavljena vertikalno i dva u bočnoj regiji blago nagnuta pod kutem od 30 do 45 stupnjeva. Nakon implantacije odmah se radi i protetsko rješenje tako da pacijent u samo jednom danu dobije zube i novi, lijepi osmijeh.
Značajno je istaknuti kako je prvi korak ka uspješnoj implantaciji je specijalistički pregled. Pacijentu se nakon analize trodimenzionalne CBCT snimke predočava plan terapije koji timski donese naši specijalisti, parodontolog i oralni kirurg. Osim samog ugrađivanja implantata specijalistički tim kroz vrijeme prati stanje zubnoga mesa i kosti oko implantata čije je zdravlje neophodno za postojanost implantata i protetskih radova na njima.

Naši stručnjaci za parodontologiju i oralnu medicinu

PoliklinikaJurisic
Doc.dr.sc. Sanja Jurišić, dr.stom.
specijalist parodontologije i oralne medicine
  • Diploma- Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 1995
  • Specijalizacija- Stomatološki fakultet u Sarajevu, 2005
  • Doktorska disertacija- Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2016
  • Docentura- Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, 2018

Svjedočenja

Kontakt

Telefon
+387 63 29-91-91
Adresa
Kneza Branimira 11, Mostar 88000